timer  WYSYŁKA W 24H    local_shipping DARMOWA DOSTAWA OD 120 PLN  date_range 30 DNI NA ZWROT   beenhere   BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Rodzaje zapięć kolczyków – istotny szczegół dla Twojego komfortu
Posted by      22/03/2023 09:10:19     Trendy
Rodzaje zapięć kolczyków – istotny szczegół dla Twojego komfortu

Powiedzieć kolczyki to jak nic nie powiedzieć. Te ozdoby mają nieskończenie wiele wariantów: małe, duże, subtelne, ozdobne, złote, srebrne, stalowe, z kamieniami ozdobnymi lub bez… Różnią się także rodzajem zapięć. I choć czasem zwracamy na to uwagę w ostatniej kolejności, to ważny szczegół, który wpływa na walory wizualne kolczyka oraz komfort jego noszenia. Jakie są rodzaje zapięć kolczyków i które wybrać dla siebie?

 

Rodzaje zapięć kolczyków przegląd

 

Choć kolczyk to zwykle drobnostka, powinien być dopracowany w każdym aspekcie. Jego zapięcie także ma znaczenie. Ważne, aby było dopasowane do projektu, wygodne dla użytkownika i dobrej jakości – tak, by nie zepsuło się nawet mimo codziennego używania. Jakie rodzaje zapięć kolczyków masz do wyboru?

 

Kolczyki – sztyfty

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zapięć kolczyków są sztyfty (wkrętki). Określa się tak podłużny element ozdoby, który wsuwasz w dziurkę ucha. Następnie – by uchronić kolczyk przed wypadnięciem – od tyłu zabezpieczasz go nakładką, nazywaną „motylkiem” lub „barankiem”. Drobną nakładkę łatwo zgubić, jednak zwykle bez problemu możesz dopasować ją z innej pary kolczyków.

 

Sztyft wraz z nakładką nie są widoczne – znajdują się za uchem i nie stanowią elementów ozdobnych kolczyka. Takie zapięcie projektuje się najczęściej w drobnych, delikatnych kolczykach, zdobiących jedynie opuszek ucha. To jednak niejedyne zastosowanie sztyftów. Także małe lub większe koła czy nawet długie, wiszące kolczyki mogą być zakończone sztyftem.

 

Kolczyki – sztyfty to wygodne, uniwersalne rozwiązanie. Wkładanie i wyjmowanie sztyftów nie powinno stanowić problemu dla żadnej noszącej je osoby.

Bigiel – otwarty, zamknięty lub „angielski”

 

Bigiel to drugi pod względem popularności rodzaj zapięcia kolczyka. Występuje w kilku wersjach: otwartej, zamkniętej lub „angielskiej”.

 

Biżuteria z biglem jest nieco większa, a samo zapięcie bardziej widoczne. Dobrze prezentuje się na przykład z wiszącymi, długimi kolczykami.

 

Choć włożenie kolczyka z biglem wymaga nieco więcej wprawy, po kilku próbach również nie powinno stanowić problemu. Niekiedy możesz spotkać się z opinią, że bigiel zahacza o ubrania i może nawet spowodować jego zaciągnięcie. Z pewnością musisz na to uważać, kiedy nosisz swetry czy bluzki z golfem, który znajduje się blisko ucha.

 

  • Bigiel otwarty to podłużny, zakrzywiony element kolczyka, który wsuwasz w dziurkę ucha, podobnie jak sztyft. Jest jednak od niego dłuższy, a zakrzywienie powoduje, że nie wymaga dodatkowego zapięcia – bez niego także raczej nie wysunie się z ucha.

 

Jeśli jednak planujesz wzmożoną aktywność, powinnaś zdjąć kolczyki, by mieć pewność, że nie wypadną. Niektóre zapięcia typu bigiel mają dodatkowo małe silikonowe nakładki. Są prawie niewidoczne, a zabezpieczają ozdobę przed wypadnięciem.  

 

  • Wizualnie bigiel zamknięty nie różni się znacząco od otwartego. Pozwala jednak uniknąć wysunięcia się kolczyka w czasie wzmożonej aktywności. Wszystko dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu w postaci pętelki, w którą wsuwasz zakończenie zapięcia. Bigiel zamknięty jest bardzo wygodny, szczególnie, kiedy nabierze się wprawy w jego zapinaniu.

 

  • Bigiel angielski to specyficzny rodzaj zapięcia kolczyka. Jest zapięciem zamkniętym, dzięki czemu bezpiecznym nawet przy gwałtownych ruchach. Jednak mechanizm jest tu nieco inny. Po wsunięciu ozdoby w dziurkę ucha, zapięcie zamykasz specjalną, ruchomą klapką, działającą na 

Wkładanie i wyjmowanie tego rodzaju kolczyków wymaga dość precyzyjnych ruchów, które jednak każdy może stosunkowo szybko opanować.

 

Kolczyki na zatrzask (zapięcie kajdankowe)

 

Zatrzask, lub inaczej zapięcie kajdankowe czy też sztyft zatrzaskowy, stosowany jest najczęściej w kolczykach typu koła. Jest wygodny, zabezpiecza biżuterię przed wypadnięciem, choć wymaga precyzyjnych ruchów przy zapinaniu i odpinaniu.

 

Zatrzask nie jest dodatkowym elementem kolczyka, a częścią biżuteryjnego koła. W ucho wsuwasz jego węższą część, a następnie musisz nią wcelować w wyżłobienie drugiej części kolczyka. Usłyszysz wtedy charakterystyczny klik. 

 

Nausznice

 

Tego rodzaju kolczyki mogą mieć różne kształty. Łączy je to, że nausznice nosisz na płatku ucha - żaden element nie wystaje poza niego. To idealna opcja dla kobiet, które nie lubią długich, wiszących kolczyków, lecz pragną postawić na wyrazistą ozdobę. 

 

Kolczyki łańcuszkowe (przeciągane)

 

Kolczyki łańcuszkowe sprawdzają się w przypadku długich, wiszących ozdób. Aby je założyć, cienki łańcuszek przeciągasz przez dziurkę. Wisząca część znajduje się więc z tyłu ucha. 

 

Taki rodzaj zapięcia jest praktyczny - raczej nie wysunie się z ucha. Z drugiej jednak strony, dla niektórych osób przeciągnięcie łańcuszka przez dziurkę może być trudne lub nieprzyjemne. Jeśli jednak zdecydujesz się na tego rodzaju zapięcie, będziesz cieszyć nie oryginalną, efektowną ozdobą. 

 

Kreol

 

Zapięcie typu kreol stosuje się często w kolczykach-kołach. Po wsunięciu cienkiej części w dziurkę ucha, zabezpieczasz ją następnie mocując końcówkę w specjalnym otworze. Dzięki temu kolczyki stabilnie trzymają się w uchu, a Ty możesz wykonywać nawet dynamiczne ruchy, nie martwiąc się o swoją biżuterię. 

 

Szarnir

 

Szarnir to ciekawy rodzaj zapięcia również stosowany w kolczykach-kołach. Jego użycie sprawia, że ozdoba ma formę zamkniętego okręgu. Aby założyć taką biżuterię, musisz wprawnym ruchem odgiąć kolczyk, włożyć cienką cześć w dziurkę, a następnie z powrotem umieścić ją w przekroju kolczyka. 

Gdy przyzwyczaisz się do tego rodzaju zapięcia, stanie się ono Twoim ulubionym!  Żaden element ozdoby nie zaczepia o ubranie, niemal nie ma także możliwości, by kolczyk wysunął się z ucha. 

 

Rodzaj zapięcia kolczyka – dlaczego to takie ważne?

 

Rodzaj zapięcia kolczyka stanowi ważny aspekt wizualny – ma znaczenie dla estetyki biżuterii. Jest jednak kwestią gustu i indywidualnego podejścia. Bardziej podobają Ci się delikatne, niewidoczne sztyfty czy ozdobne bigle? Aby dobrze wybrać, możesz obejrzeć zdjęcia kolczyków na modelkach w Internecie i zdecydować, które są najbliżej Twoich upodobań.

 

To jednak nie wszystko – nawet jeśli wybrałaś już rodzaj zapięcia, może okazać się, że nie służy on Twojemu uchu. Niektóre zabezpieczenia mogą powodować zaczerwienienie i dyskomfort. Choć najczęściej efekt taki kojarzysz z materiałem, z którego wykonana jest ozdoba, może wywoływać go także rodzaj zapięcia. Jeśli nieumiejętnie wkładasz bardziej skomplikowane kolczyki, grozi to podrażnieniem skóry.

 

Niektóre zapięcia kolczyków wymagają wprawy. Jeśli zdolności manualne nie są Twoją mocną stroną i szybko ulegasz zniecierpliwieniu, postaw na proste, sprawdzone rozwiązania, takie jak sztyfty. Zapięcie “angielskie” czy zatrzask mogą wywoływać u Ciebie frustracje. Choć z drugiej strony, wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Jeśli wyjątkowo podobają Ci się takie zapięcia, kup je, a następnie noś regularnie. Z czasem zapinanie ich stanie się intuicyjne i zrobisz to nawet z zamkniętymi oczami.

 

Małe zapięcie – duże możliwości

Kwestia wyboru zapięcia kolczyków ma wpływ zarówno na komfort, jak i radość z noszenia pięknych ozdób. Przemyśl, jaki rodzaj zapięcia pasuje do Ciebie, a następnie wybierz biżuterię, która będzie cieszyła Cię przez wiele lat.

 

Produkty z postu

Comments

Log in or register to post comments