timer  WYSYŁKA W 24H    local_shipping DARMOWA DOSTAWA OD 140 PLN  date_range 30 DNI NA ZWROT   beenhere   BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Onyks - niezwykły kamień o wyjątkowych właściwościach
Posted by      28/08/2023 15:30:08
Onyks - niezwykły kamień o wyjątkowych właściwościach

Kamienie szlachetne stają się coraz popularniejsze w przemyśle jubilerskim. Przestano traktować je jako kaprys i dostrzeżono niezwykłe właściwości, jakie mogą one zaoferować. Oczywiście kamienie naturalne to także wyjątkowa klasa i elegancja, której nie da się w żaden sposób podważyć. Największe poruszenie wzbudza jednak onyks - nie zwykły kamień o wyjątkowych właściwościach. Co więc warto o nim wiedzieć?

Onyks - co to jest?

Onyks często nazywany jest kamieniem szlachetnym. W rzeczywistości, jest to jednak minerał o wyjątkowej estetyce. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa "όνυξ", które można przetłumaczyć jako "pazur". Nie wiadomo, czy nazwa to została mu nadana z uwagi na wygląd, czy inne właściwości. Jednak to właśnie onyks w dzisiejszym przemyśle jubilerskim bije rekordy popularności.

Bransoletki z onyksem, naszyjniki, kolczyki i pierścionki - aż tyle, różnorodnych ozdób można zaprojektować, osadzając w nich ten wyjątkowy kamień. Jest to zwykle minerał w kolorze głębokiej, klasycznej czerni, aczkolwiek można także znaleźć odmiany, które posiadają białe, cienkie linie. Ciekawą odmianą jest także onyks biały, niemniej jednak jest on dość rzadko spotykany.

bransoletka męska 

Skąd pochodzi onyks?

Zakłada się, że onyks towarzyszył ludziom już od czasów Starożytnego Egiptu. Tam również po raz pierwszy poddano go obróbce przy wykorzystaniu prymitywnych narzędzi. Okazało się, że nie było to proste z uwagi na trwałość i odporność tego minerału. Pochodzenie onyksu jest dość tajemnice. Teoretycznie, kamienie te występują na całym świecie. Można znaleźć je np. w pogazowych pustkach skał wulkanicznych. Jednocześnie onyks, który wykorzystywany jest w przemyśle biżuteryjnym np. do tworzenia bransoletek, uzyskiwany jest w sztucznym procesie. Pozyskuje się go w produkcji na bazie agatów.

bransoletka męska 

Czy onyks jest szlachetny?

W kontekście onyksu na przemian używa się określeń "kamień szlachetny", "kamień naturalny" i "minerał". Wiele osób może się więc zastanawiać, które określenie jest zasadne? Okazuje się, że wszystkie. Onyks jest kamieniem szlachetnym, pochodzącym z naturalnego źródła o mineralnych właściwościach. Złoża onyksu są rzadkie, a jego charakterystyczny czarny kolor i nierównomierna struktura czynią go wyjątkowym.

bransoletka męska 

Onyks - właściwości 

W wierzeniach kulturalnych i społecznych zakorzeniło się przekonanie odnośnie tego, że onyks ma wyjątkowe właściwości. Kamień ten od zawsze kojarzony jest z siłą i mocą, którą przypisuje się także osobie go noszącej. Okazuje się jednak, że onyks ma o wiele szersze właściwości i spectrum zastosowania. Warto tu wskazać chociażby na:

 • pomoc w leczeniu dolegliwości skóry - wskazuje się, że onyks może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych oraz pomoże odkazić zainfekowane rany. Mogą go nosić także osoby zmagające się z grzybicą;
 • regeneruje poparzenia słoneczne - onyks korzystnie wpływa na pobudzenie procesów regeneracyjnych w skórze;
 • wzmacnia kości i zęby - to również jedna z kluczowych właściwości tego minerału;
 • regeneruje serce, nerki oraz wątrobę - noszenie onyksu może pomóc oczyścić organizm i wzmocnić wymienione narządy;
 • pomaga w leczeniu jaskry - onyks ma wyjątkowo korzystny wpływ na wzrok.

Wiele osób zaznacza, że może on także wspomóc leczenie epilepsji. Jednak odchodząc na chwilę od właściwości zdrowotnych, warto również zwrócić uwagę na wysoką estetykę tego kamienia. To właśnie z tego powodu wykorzystuje się go tak chętnie w przemyśle jubilerskim i zdobniczym.

bransoletka sznurkowa męska 

Onyks - co symbolizuje i przed czym chroni

Zgodnie z tym, co już zostało wspomniane, onyks jest kamieniem symbolizującym moc, siłę i odwagę. Noszenie np. bransoletki z onyksem sprawia, że dana osoba poczuje się pewniej i swobodniej. Jednocześnie onyks to kamień, którego symboliczne znaczenie jest o wiele szersze. Od wieków różnorodne kultury przypisywały mu magiczne moce.

Onyks czarny - jaka symbolika jest mu przypisywana?

Czarny onyks to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych odmian tego kamienia. Osoba go noszące jest uważana za pana swojego losu. Onyks w czarnej barwie daje poczucie zachowania pełnej kontroli nad własnym życiem i poczynaniami. Ma on także dodawać determinacji i odwagi w działaniach. Dodatkowo czarny onyks potrafi:

 • łagodzić stres i jego konsekwencje;
 • przywrócić równowagę pomiędzy ciałem a umysłem;
 • przesyłać wibracje zgodne z intelektem;
 • uwolnić od przeszłości.

Jest to kamień polecany dla osób, które nie czują się pewnie w obecnej sytuacji życiowej. Pomoże on zapomnieć o błędach z przeszłości i sprawi, że będzie można zacząć od nowa, ze zdwojoną mocą. Co ciekawe, z uwagi na swoją moc i czarny kolor, dawniej był to jeden z najchętniej wybieranych kamieni przez czarnoksiężników.

Jakie przesłanie niesie za sobą  onyks biały?

Onyks biały jest rzadko spotykany. Niemniej jednak ta odmiana minerałów, również niesie za sobą ogromne przesłanie i moc. Biały onyks ma stymulować wyższe czakry. Wskazuje się na jego połączenie z czakrą trzeciego oka i korony. Kamień ten jest również utożsamiany z energią Księżyca. Ma on pomóc w rozwiązaniu problemu ze snem. Pozwala on znaleźć od dawna poszukiwaną inspirację, a także wspiera w duchowym rozwoju.

Nie zależnie od tego, czy wybiera się onyks czarny czy biały, warto mieć świadomość tego, że jest to kamień o potężnej mocy. Biżuteria z onyksem pozwoli raz na zawsze zerwać z nieprzychylną przeszłością i skupić się na tym, co jest tu i teraz.

Z czym łączyć onyks?

Onyks to kamień o zachwycającej estetyce. W przemyśle biżuteryjnym najczęściej wykorzystywana jest jego czarna wersja. Okazuje się, że odpowiednie połączenie tego kamienia z innymi tworzywami, pozwoli na osiągnięcie spektakularnych efektów. Zastanawiając się z czym łączyć onyks, w pierwszej kolejności warto skupić się na jego kolorze. Bransoletka z onyksem i stalą chirurgiczną jest przykładem kombinacji idealnej. Chłodny, srebrny odcień stali wspaniale komponuje się z czernią onyksu. Taka ozdoba na nadgarstku nie tylko będzie się pięknie prezentować, ale także doda jego posiadaczowi klasy i elegancji.

bransoletka męska 

Jednym z ciekawszych pomysłów, na łączenie onyksu, jest także zestawienie go z innymi kamieniami szlachetnymi. Będzie się on pięknie prezentował np. w zestawieniu z tygrysim okiem. Ten kamień wyróżnia się czarno-brązową barwą i również podbija tonację onyksu. Kolejnym pomysłem, na efektowne wykorzystanie onyksu w obrębie jednej biżuterii jest jaspis. Oba kamienie będą świetnie ze sobą współgrać. 

bransoletka męska 

Z uwagi na charakterystyczny wygląd tego minerału nie zaleca się jego łączenia z ciepłymi barwami. Nie będzie się on dobrze prezentował np. w towarzystwie energetycznego agatu czy turkusu. Lepiej unikać także złotych akcentów. Ciepłe kolory nie wpływają korzystnie na estetykę onyksu i mogą go nawet zdominować.

bransoletka męska 

Komu warto wręczyć onyks?

Biżuteria z dodatkiem onyksu może służyć nie tylko temu, kto zdecydował się ją zakupić. To także jeden z lepszych pomysłów na wyjątkowy i niezapomniany prezent. Jednak pojawia się pytanie, komu można i warto faktycznie wręczyć onyks? Warto w tym momencie odwołać się do właściwości tego kamienia naturalnego. Wspomniane już zostało, że onyks pomaga:

 • rozprawić się z demonami przeszłości;
 • odnaleźć spokój w natłoku codziennych obowiązków;
 • zredukować stres;
 • poprawić jakość snu;
 • odnaleźć równowagę pomiędzy ciałem i umysłem;
 • rozwijać się na płaszczyźnie duchowej;
 • uspokoić się wewnętrznie i wyciszyć organizm.

bransoletka męska 

Zgodnie z tym, można powiedzieć, że onyks będzie najlepszym prezentem dla osób, które znalazły siew trudnej sytuacji życiowej. Można go także wręczyć osobie, która ma tendencję do "gdybania" i rozpamiętywania przeszłości. Świetnie sprawdzi się on również w przypadku tych, którzy na co dzień żyją w szybkim tempie i nie mogą odnaleźć wewnętrznego spokoju. Onyks pozwoli odzyskać względną równowagę, wyciszyć się i nieco zwolnić. Osoby pod ciągłą presją, w stresie, czy obarczone ogromną ilością obowiązków, z całą pewnością taki prezent wyjątkowo docenią.

 

Produkty z postu